Plán výučby techniky na základnej škole sa výrazne líši od hodín pre starších žiakov, keďže sa kladie dôraz na rozvoj motorických zručností u detí vo veku základnej školy. Navrhované zhrnutie je určené pre študentov 2. ročníka.
Cieľ: výroba jesenných remesiel z prírodných materiálov
Výbava: suché listy, plastelína, biele albumové listy, lepidlo, nožnice.
Predtým, ako si vytvoríte podobný plán lekcie o technike, musíte s deťmi zorganizovať exkurziu do parku alebo lesa na zber suchého lístia.
Úvodná časť lekcie
Učiteľ: "Dobrý deň, chlapci, posaďte sa. Prajem vám dobrú náladu a produktívnu lekciu. Dnes máme otvorenú lekciu techniky, prišli k nám hostia, poďme im ukázať, čo dokážeme. Pozri von oknom a odpovedzte, aké zmeny nastali v prírode s nástupom jesene?"
(Slnko nesvieti tak jasne ako v lete, listy na stromoch zmenili farbu na žltú a zlatú, vtáky sa pripravujú na odlet do teplejších podnebí).
Učiteľ: „Je to tak, teraz sa každý zamyslí a vyjadrí svoj osobný názor na to, prečojeseň je krásna."
Možnosti hlasu študentov. Pri zostavovaní plánu - zhrnutia vyučovacej hodiny o technike je obzvlášť dôležité zamerať sa na deti, ktoré sa na hodinách najčastejšie správajú pasívne a neisto, preto sa treba cielene pýtať na osobný názor takýchto žiakov a dať im príležitosť hovoriť.
Chvíľka poézie
Učiteľ: "Dnešný plán výučby technológií nie je jednoduchý! Váš spolužiak vám dáva darček - báseň o jeseni."
Študentské predstavenie s pripravenou básňou:
Aká si krásna vo svojom
Zlaté oblečenie, Možno by ste sa mohli ešte zohriať?
No, len trochu!
Čoskoro sa vyzlečie
Náš fialovo-žltý les, Krídla zbohom nám, Vtáky budú zrazu mávať z neba.
Na svete nie je nič krajšie
V ten septembrový čas, Jeseň stretneme s láskou, Prijímame zrelé darčeky.
Teraz je tak krásne
Nelahodí oku!
Zanecháva žlté hravo
Tanec vedie za nás!
Je žiaduce rozriediť plán lekcií o technológii kreativitou: básne, poviedky, hádanky, ktoré pomôžu chlapom inšpirovať.
Učiteľ: "Dnes v lekcii využívame dary jesene na zaujímavé remeslá. Pozrite sa prosím na prácu, ktorú vám ukážem."
Učiteľ predvádza rôzne remeslá vyrobené z prírodných materiálov a komunikuje s deťmi:
- Aké predmety a zvieratá sú na nich zobrazené?
- Čo majú tieto remeslá spoločné?
(Používaný prírodný materiál).
- Pomenujte to.
(žalude, listy, semená a ďalšie).
- Áno, tieto práce používali rôzne materiály, ktoré nám dala matka príroda.
- Aký ďalší prírodný materiál viete pomenovať?
(Vtáčie perie, šišky, kamene, konáre stromov, bobule atď.).
- Môžete použiť čokoľvek, hlavná vec je mať fantáziu a túžbu vytvoriť majstrovské dielo. Dnes budeme pracovať so suchými listami. Pamätáte si našu prechádzku v parku, ktoré listy stromov ste videli?
(breza, dub, osika, topoľ, javor).
- Ako sa líšia?
(Tvar a farba).
Asociácie
Učiteľ predvádza rôzne listy, žiaci hádajú a pomenúvajú, ku ktorým stromom patria.
Učiteľ: "Pozrime sa na tvar každého listu. Čo vám pripomínajú, s čím sa spájajú?"
Všetci, ktorí chcú vyjadriť svoje myšlienky, a tým núti predstavivosť pracovať.
Učiteľ: "Určite ste už mali nejaké myšlienky a nápady na svoje remeslo."
Bezpečnosť
Učiteľ: "Skôr ako začnete pracovať, je dôležité povedať si bezpečnostné pravidlá! Pamätajme na to, čo je dôležité vedieť a dodržiavať."
Študenti pomenujú pravidlá TBC a učiteľ rozvesí obrázok zodpovedajúci každému pravidlu:
- Nožnicami nemôžete kývať rôznymi smermi, pretože môžete zraniť seba a svojho suseda.
- Nemôžete ochutnať lepidlo.
- Lepidlo a nožnice používajte iba podľa pokynov a v prípade potreby.
- Aj pri liste na šírku si musíte dávať pozor: o jeho ostrú hranu sa môžete porezať, preto je dôležité, aby pri práci ležal na stole.
- Po lekcii musia byť odstránené všetky nástroje a nečistoty.
Praktická práca
Učiteľ: "Skvelé, teraz sa nebojíme pustiť sa do práce. Na stoloch máte hárky s pracovnými vzorkami, pozorne si ich prezrite a možno si vezmete jeden z navrhovaných nápadov, alebo možno vaša predstavivosť poviem ti, čo máš urobiť."
Práca bude hodnotená podľa nasledujúcich kritérií:
- Poriadok.
- Originalita.
- Kreativita.
Postup práce:
1) Pripravte si list na šírku, usporiadajte ho vertikálne alebo horizontálne, závisí to od kompozície alebo jej prvkov, ktoré ste si vybrali.
2) Vezmite požadovaný počet listov a rozložte ich na hárok, čím zmeriate, ako bude dielo vyzerať.
3) Nožnicami upravte prírodný materiál, odstráňte prebytočné množstvo alebo naopak pridajte potrebné prvky.
4) Pomocou lepidla pripevnite listy na papier.
5) Pomocou Playdough pridajte detaily, ktoré sa nedajú vyrobiť z listov (ako sú zvieracie oči a iné malé predmety).
Učiteľ zapne hudbu „zvuky prírody“, aby vytvorilatmosféru jesenného lesa a pre chalanov bolo zaujímavejšie pracovať.
Počas produkcie sa učiteľ snaží priblížiť každému študentovi a poskytnúť mu potrebnú pomoc.
Výstava diel a úvah
Učiteľ: "Aké úžasné, nezvyčajné aplikácie máme! Jedna je krajšia ako druhá, a čo je najdôležitejšie, líšia sa jedna od druhej a všetky sú individuálne. Teraz navrhujem, aby ste svoju prácu zavesili na tabuľu, a spoločne zvážime, ktorá zaujímavá galéria je teraz v našej triede."
Na zamyslenie možno použiť tri typy hodnotenia:
Sebahodnotenie
Pozývame deti, aby predstavili svoje remeslo, povedali, čo je na ňom vyobrazené a čo ho inšpirovalo k vytvoreniu tohto diela, a tiež sa zhodnotili: podarilo sa všetko plánované? Čo by ste chceli zmeniť?
2. Partnerské hodnotenie.
Opýtajte sa detí, ktorá práca sa im páči najviac? Ktorá z aplikácií je najneobvyklejšia / inšpirujúca / elegantná atď. Čo si želáš súdruh?
3. Hodnotenie učiteľom.
Učiteľ hodnotí prácu podľa kritérií a známok.
Učiteľ: "Ukončime túto hodinu dobrým skutkom, navrhujem, aby sme išli za žiakmi 1. ročníka a venovali im tieto nádherné maľby. Nech ich inšpiruje k podobným výtvorom a možno budúci rok budú chcieť urob niečo podobné".
Po zvonení na prestávku ide trieda navštíviť žiakov prvého stupňa, gratulujeme k nástupujeseň a daj im darčeky.
Tento plán lekcií technológie GEF bol zostavený a pokrýva a umožňuje vám realizovať všetky potrebné ciele a zámery.